×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Complete results from the 87th running of the Estherville Relays

By Staff | Apr 17, 2008

Class A results

Team Standings: 1,Algona, 144; 2, Spirit Lake Park, 130; 3, Storm Lake, 105; 4, Okoboji, 75; 5, ELC, 64; 6, Spencer, 35.

High jump–1, Behkendorf,ALG 6-0; 2, Gifford, ALG 5-8; 3, Wurtz, OKO 5-8; 4, Tut, STL 5-6; 5, Dubois, OIO 5-4; T6, Stokke, STL 5-4.

Long jump–1, Blinkmann, ELC 20-5; 2, Orwig, SLP 19-11 1/2; 3, Ung, STL 18-11 1/2; 4, Person ALG 18’9 3/4; 5, Eggers, ELC 18-1/2; 6, Zadow, ALG 18-1/2.

Shot put–1, Blakesly, ALG 52-6 1/2; 2; Reed, SLP 49-10 1/2; 3, Stangl, ELC 49-8 1/2; 4, Mellas, ALG 48-11 1/2; 5, Schichtl, ELC, 47-1; 6, Kofmehl, STL 47-1/2.

Discus–1, Johnson, SPE 136-1; 2, Amesbury, ALG 133-7; 3, Dalton, SLP 132-5; 4, Klaassen, OKO 125-4; 5, Carlson, STL 122; Schichtl, ELC 19-5.

3200-meter run–1, McMahon, ALG 10:05.13; 2, Mendoza, STL 10:35.13; 3, Baldwin, SLP, 10:42.73; 4,Beaumeir, ALG 11:04.40; 5, Knox, SPL 11:10.93; 6, Altenhofen, SPE 11:37.55.

3200-meter relay–1, SLP 8:17.98; 2, OKO 8:26.64; 3, SPE 8:45.68; 4, ALG 8:46.24; 5, STL 9:08.69.

Shuttle Hurdle relay–1, STL 1:01.23; 2, SPL 1:02.83; 3, OKO 1:03.09; 4, ELC, 1:06.78; 5, ALG 1:07.55; 6, SPE 1:08.88.

100-meter dash–1, Clegg, ALG 11:57; 2, Ung, STL 11:60; 3, Burgeson, OKO 11:62; 4, Higgins, STL 11:79; 5, Konrady, SPE 11:92; 6, Lenz, ALG 12:06.

400-meter dash–1, Rutledge, ALG 51:18; 2, Orwig, SLP 51:49; 3, Schmidt, ELC 52:20; 4, Winterton, STL 52:40; 5, Richter, STL 55:94; 6, Lienbaugh, SLP 56:27.

800-meter relay–1, STL 1:35.30; 2, SPL 1:36.90; 3, OKO 1:37.90; 4, ALG 1:38.78; 5, ELC 1:41.58; 6, SPE 1:41.58.

1600-meter run–1, Juhl, ELC 4:38.45; 2, McMahon, ALG 4:44.95; 3, Edwardson, SPE 4:47.77; 4, Johnson, OKO 4:52.67; 5, Mendoza, STL 4:58.16; 6, Gustafson, SLP 4:59.56.

100-meter high hurdles–1, Stokke, SLP 15:70; 2, Zalabowski, OKO 16.72; 3, Ristau, ALG 18:00; 4, White, ALG 18:89; 5, Jessie Knaack, ELC 19:11; 6, Smith, SLP 19:48.

200-meter dash–1, Orwig, SLP 23.45; 2, Winterton, STL 23.82; 3, Rudlidge, ALG 23.84; 4, Higgins, STL 24.32; 5, Burgeson, OKO 24.6; 6, Person, ALG, 24.88.

400-meter low hurdles–1, Stokke, SLP 59.36; 2, Zalabowski, OKO 1:01.27; 3, Keen, STL 1:01.84; 4, Hanson, ELC 1:01.96; 5, Tut, STL 1:02.49; 6, Jesse Stokke, SLP 1:02.24

1600-meter medley relay–1, ALG 3:42.30; 2, SLP 3:53.66; 3, SPE 3:57.63; 4, STL 4:07.69.

800-meter run–1, Juhl, ELC 2:02.46; 2, Nellis, SLP 2:02.66; 3, Johnson, OKO 2:08.25; 4, McMahon, ALG 2:08.47; 5, Klepper, SLP 2:10.12; 6, Delaney, OKO 2:11.53.

400-meter relay–1, STL 45.21; 2, SLP 45:52; 3, OKO 46.16; 4, ALG 46.53; 5, SPE 47.51; 6, ELC 49.98.

1600-meter relay–1, ALG 3:32.19; 2, STL 3:32.62; 3, SLP 3:38.32; 4, ELC 3:40.72; 5, OKO 3:45.42.

Class B results

Team Standings: 1, Emmetsburg 145; 2, Algona-Garrigan 115 1/2; Clay Central Everly 82, T4, Armstrong-Ringsted, 76, North Sentral Kossuth, 76; 6, Sioux Central 58; 7, Ruthven Ayshire 4 1/2; 8, Graettinger/Terril 0.

100-meter dash–1, Tonderum, AR 11.67; 2, Bradley, AG 11.96; 3, Wagner, EBG 12.15; 4, Davis, NSK 12.18; 5, Laubenthal, NSK 12.45; 6, Dahlin, SC 12.54.

200-meter dash–1, Tiefenthaler, SC 23.50; 2, Tyler Tonderum, AR 24.32; 3, DeFord, EBG 24.74; 4, Carter, EBG 25.11; 5, Kevin, AG 25.36; 6, Patten, SC 25.60.

400-meter dash–1, Tiefenthaler, SC 52.99; 2, Carter, EBG 56.46; 3, Christensen, CCE 57.34; 4, Maze, NSK 57.49; 5, Christensen, AR 58.61; T6, Magill, AG 59.12, Sikora, RA 59.12.

100-meter hurdles–1, Dettmann, EBG 15.69; 2, Dykstra, EBG 15.75; 3, Guerdet, NSK 16.16; 4, Eisenbacher, AR 16.27; 5, Rock, NSK 17.25; 6, Davis, SC 17.76.

400-meter hurdles–1, Lane, …G 59.41; 2, Dykstra, EBG 1:01.80; 3, McBride, AR 1:02.32; 4, Cowell, SC 1:02.37; 5, Morris, EBG 1:03.50; 6, Davis, SC 1:03.56.

800-meter run–1, Schindler, AG 2:12.57; 2, Patterson, AG 2:13.79; 3, Goraczkow, NSK 2:22.33; 4, Christensen, CCE 2:28.28; 5, Middendorf, SC 2:31.86; 6, Lichter, SC 2:33.01.

1600-meter run–1, Goraczkow, NSK 5:20.50; 2,Kunzmann, CEE 5:22.02; 3, Dunnick, EBG 5:27.11; 4, Hellman, AG 5:33.27; 5, Johnson, NSK 5:34.68; 6,Lichter, SC 5:48.69.

Long jump–1, Morris, EBG 19; 2, Elbert, AG 18-10; 3, Dattmanm, EBG 18-3; 4, Klett, CCE 18-1 1/2; 5, Ripke, SC 17-11; 6, Pedersen, NSK 17-7.

High jump–1, Doughan, AG 6′; 2, Guerdet, NSK 5-10; 3, Berberich, CCE 5-10; 4, Hantleman, AR 5-8; 5, Eisenbacher, AR 5-8; 6, Capesius, AG 5-8.

Shot put–1, Mathisen, EBG 52-1/2; 2, Thomsen, EBG 44-10 1/2; 3, Wimmer, CCE 44-2; 4, Siefken, NSK 42-6; 5, Straub, AG 41-9; 6, Newkirk, CCE 40-1 1/2.

Discus–1, Straub, AG 121-5; 2, Wimmer, CCE 118-7; 3, Wolfe, EBG 115-10; 4, Bisaillon, CCE 113-4; 5, McGuire, NSK 113-3; 6, Thomsen, EBG 112-3.

4×100-meter relay–1, EBG 46.90; 2, NSK 47.18; 3, AR 47.58; 4, AG 47.69; 5, CCE 49.54; 6, SC 49.96.

4×200-meter relay–1, EBG 1:36.60; 2, AR 1:39.65; 3,AG 1:40.53; 4, SC 1:42.57; 5, NSK 1:44.86; 6, CCE 1:47.12.

4×400-meter relay–1, SC 4:19.97; 2, AG 3:45.06; 3, EBG 3:51.12, 4, AR 3:57.32; 5, NSK 4:03.50; 6, CCE 4:05.47.

1600-medley relay–1, EBG 3:56.89; 2, AR 4:12.84; 3, AG 4:16.35; 4, CCE 4:16.88; 5, SC 4:21.35; 6, NSK 4:23.19.

Shuttle hurdle relay–1, EBG 1:00.19; 2, AR 1:03.19; 3, NSK 1:04.54; 4, AG 1:10.55, 5, SC 1:11.55; 6, CCE 1:12.99.

3200-meter relay–1, AG 8:59.11, 2, CCE 9:29.05; 3, AR 9:41.40; 4, RA 9:59.66; 5, SC 10:03.94.

3200-meter run–1,Berberich, CC 10:52.46; 2, Kunzman, CCE 11:52.90; 3, Johnson, NSK, 11:54.16; 4, Kenyon, AG 11:59.51; 5, Lichter, 12:03.43; Saunders, SC 12:28.19.

Class C results (JV)

High jump–1, Elter, AG 5-2.

Long jump–1, Moriss, EBG 18; 2, Heideberink, SPL 17-10 1/2; 3, Rasmus, ALG 15-10; 4, Besch STL 15-7 1/2; 5, Kellner, B/G 14-11 3/4; 6, Harvey, CCE 14-11.

Shot put–1, Rezabek, EBG 44-3; 2, Metzger, ALG 41-3; 3, Weideman, ELC 35-9; 4, Smith, B/G 34-8; 5, Kaufman, OKJ 34-7; 6, Brandenburg, AR 31-9.

Discus–1, Tewes, SPE 97-1; 2, Leon, ELC 93-3; 3, Pelzer, EBG 90-11; 4, Smith, B/G 89-3; 5, Mackey, CCE 85-6; 6, Besch, STL 80-4.

3200-meter run–1, Davis, ALG 11:19.38; 2, Messer SLP 11:36.06; 3, McGuire, SPE 12:40.74; 4, Roach, ELC 12:48.53.

3200-meter relay–1, ALG 9:21.35; 2, SLP 9:44.73; 3, SPE 10:02.59.

Shuttle hurdle relay–1, EBG 1:11.02; 2, STL 1:12.81; 3, SLP 1:16.61; 4, ALG 1:16.76; 5, CCE 1:22.58..

100-meter dash–1, Labore, AR 11:64; 2, Olson, ALG 12:06; 3, Price, B/G 12.23; 4, Rasmussen, SPE 12.87; 5, Williams, OKJ 12.93; 6, McCarthy, CCE 12.95.

400-meter dash–1, Labore, AR 56.07; 2, Janson, EBG 59.70; 3, Held, ELC 1:00.30; 4, Gustafson, STL 1:00.36; 5, Abound, ALG 1:01.24; 6, Gisch, B/G 1:04.70.

800-meter relay–1, STL 1:40.85; 2, ALG 1:41.20; 3, EBG 1:43.91; 4, CCE 1:47.02, 5, B/g 1:48.82; 6, SPL 1:49.91.

1600-meter run–1, Knox, SLP 5:12.20; 2, Beaumeier, ALG 5:21.16; 3, Klingbeil, ELC 5:29.71; 4, McGuire, SPE 6:04.43; 5, Kim, EBG 6:46.95;

100-meter high hurdles–1, Morris, EBG 17.28; 2, Heidebrink SLP 19.20; 3, Smith, ELC 20.06; Elbert,CCE 22.24.

200-meter dash–1, Labore, AR 24.19; 2, Barber, ALG 25.42; 3, Smith, STL 25.43; 4, Jennings, SLP 26.22; 5, Randal, SPE 26.80; 6, Fliss, CCE 26.98.

400-meter low hurdles–1, Ristau, ALG 1:03.31; 2, Smith, SLP, 1:08.24; 3, Naig, EBG 1:09.59; 4, Jobst, CCE 1:10.28; 5, Held, ELC 1:14.16; 6, Black, SPE 1:19.59.

1600-meter medley relay–1, EBG 4:11.30; 2, ALG 4:15.06; 3, SLP 4:19.55; 4, STL 4:29.89; 5, B/G 4:30.72 6, CCE 4:35.08.

800-meter run–1, Walker, ALG 2:12.90; 2, Williamson, OKJ 2:24.47; 3, Thelen, ELC 2:28.60; 4, Klingbeil, ELC 2:30.13; Allen, EBG 2:30.34; 6, Rhode, SPE 2:37.05.

400-meter relay–1, ALG 47.27; 2, STL 49.51; 3, B/G 50.58; 4, SLP 50.91, 5, EBG 52.87; 6, CCE 53.32.

1600-meter relay–1, ALG 3:57.05; 2, STL 4:01.15; 3, EBG 4:01.45; 4, B/G 4:02.36; 5, SLP 4;04.02; 6, CCE 4:10.45.