×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

ELC eighth-grade girls track and field results

By Staff | May 14, 2008

The Estherville Lincoln Central eighth-grade girls track team tied for third place at the quad meet on Monday in Emmetsburg.

ELC placewinners follow:

Shuttle hurdle relay: 1, (Megan Karels, Aryn Ward, Shelby Johnson, Brooke Hartkopp) 1:19

100-meter dash: 2, Sadie Winter

400-meter dash: 1, Alyssa Ayers 1:13; 6, Aryn Ward 1:20

1500-meter run: 2, Shelby Johnson 6:08

7-flight hurdles: 1, Sadie Winter 12.6

200-meter hurdles: 1, Sadie Winter 31.9; 3, Megan Karels 34.0

800-meter run: 1, Shelby Johnson 2:55

High jump: 2, Alyssa Ayers 4’2

Long jump: 2, Megan Karels 14’1″

Friday results

The Estherville Lincoln Central eighth-grade girls track team competed in the meet in Algona, Friday, May 9.

ELC placewinners include:

Shuttle hurdle relay: 3, (Megan Karels, Aryn Ward, Shelby Johnson, Sadie Winter) 1:01.3

1500-meter run: 1, Alyssa Ayers 5:48; 4, Shelby Johnson 6:03.01

7-flight hurdles: 2, Sadie Winter 13.23

200-meter hurdles: 2, Sadie Winter 33.15; 6, Megan Karels 35.76

800-meter run: Alyssa Ayers 2:48; 6, Shelby Johnson 2:58.83

100-meter dash: 4, Carol Daniels 15.19

200-meter dash: 4, Megan Karels 31.66

Thursday results

The Estherville Lincoln Central eighth-grade girls track team took second on Thursday, May 8, against Spirit Lake.

ELC placewinners include:

Shot put: 3, Paije Hofmeyer 19’1

Discus: 2, Paije Hofmeyer 51’3″

High jump: 1, Sadie Winter 4’2“; 3, Alyssa Ayers 4′

Long jump: 1, Megan Karels 12’3″

Shuttle hurdle relay: 1, (Megan Karels, Aryn Ward, Brooke Hartkopp, Sadie Winter) 1:01

100-meter dash: 3, Carol Daniels 15.09

400-meter dash: 3, Aryn Ward 1.19

1500-meter run: 1, Alyssa Ayers 5:49.16; 2, Shelby Johnson 5:53.69

7-flight hurdles: 1, Sadie Winter 12.84

200-meter dash: 1, Carol Daniels 32.12; 3, Emily Chrestiansen 35.19

200-meter low hurdles: 1, Sadie Winter 32.54; 3, Megan Karels 33.91

800-meter run: 1, Alyssa Ayers 2:51.53; 2, Shelby Johnson 2:55.97

4×100-meter relay: 2, (Emily Chrestiansen, Brooke Hartkopp, Carol Daniels, Paije Hofmeyer) 1:07.22

4×400-meter relay: 1, (Shelby Johnson, Alyssa Ayers, Aryn Ward, Megan Karels) 5:03.31