×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

Estherville Hershey’s Track and Field results released

By Staff | May 30, 2008

The National Hershey’sTrack and Field Youth meet was held Thursday, May 22, in Estherville. First place winners will advance to the state competition.

Results from the event are as follows:

Boys 9-10

50-meter dash – 1, Kyle DeVary 6.78; 2, Clay Budach 7.22; 3, Trey Jacobson 7.33; 4, Jacob Bosch 7.41; 5, Jacob Hilton 7.71; 6, Austin Schwidder 8.01

100-meter dash – 1, Kyle DeVary 15.92; 2, Trey Jacobson 18.10; 3, Austin Schwidder 18.73

200-meter dash – 1, Jacob Bosch 37.52; 2, Jacob Hilton 39.29

Softball throw – 1, Trey Jacobson 86.5′; 2, Kyle DeVary 83′; 3, Jacob Bosch 82.5′; 4, Austin Schwidder 78.25′; 5, Clay Budach 72′

Standing long jump – 1, Clay Budach 6′.5“; 2, Jacob Hilton 5’5”

Boys 11-12

100-meter dash – 1, Tyler Lowe 15.07; 2, Kevin Acosta 15.95; 3, Thomas Olson 16.22; 4, Cole Budach 17.43; 5, Christoper Amdahl 18.58

200-meter dash – 1, Tyler Lowe 32.75; 2, Michael McCauley 34.99; 3, Thomas Olson 35.82; 4, Carsten Bosch 35.88; 5, Kevin Acosta 37.52; 6, Joshua Olson 38.41; 7, christopher Amdahl 40.69; 8, Nicholas Peters 41.83

400-meter dash – 1, Lee Christensen 1:18; 2, Michael McCauley 1:30; 3, Nicholas Peters 1:31

800-meter run – 1, Joshua Olson 3:23.92; 2, Carsten Bosch 3:29.93

Softball throw – 1, Carsten Bosch 116.75′; 2, Tyler Lowe 102.25′; 3, Kevin Acosta 94.50′; 4, Lee Christensen 88.50′; 5, Cole Budach 86.25′; 6, Joshua Olson 77.25′; 6, Christopher Amdahl 77.25′; 7, Nicholas Deteks 47.75′

Standing long jump – 1, Michael McCauley 6’2“; 2, Cole Budach 5’11”; 3, Thomas Olson 5’9

Boys 13-14

100-meter dash – 1, Martin Christensen 14.62; 2, Daniel Acosta 14.99

200-meter dash – 1, Daniel Acosta 30.97

800-meter run – 1, Martin christensen 3:06.72

Softball throw – 1, Daniel Acosta 117′

Standing long jump – 1, Martin Christensen 7’1″

Girls 9-10

50-meter dash – 1, Hannah Olson 8.06; 2, Cayley Drahota 8.71; 3, Samantha Tredway 8.82

100-meter dash – 1, Caitlyn Goebel 18.20; 2, Hallie Jensen 20.00; 3, Samantha Tredway 21.01

200-meter dash – 1, Caitlyn Goebel 40.05; 2, Hannah Olson 41.74; 3, Hallie Jensen 42.30

Softball throw – 1, Cayley Drahota 44.5′; 2, Samantha Tredway

Standing long jump – 1, Hannah Olson 5′ 5 3/4“; 2, cayley Drahota 5′ 1/2”

Girls 11-12

100-meter dash – 1, Tayler Bodle 16.15; 2, Jordan Phillips 16.35; 3, Bethany Vargas 17.59; 3, Joslyn Moore 17.59

200-meter dash – 1, Jordan Phillips 34.72; 2, Tayler Bodle 34.90; 3, Alyssa Friesner 38.66; 4, Tayrn Ruden 39.32; 5, Joslyn Moore 40.00; 6, Bethany Vargas 40.24

400-meter dash – 1, Lauren Lago 1:32; 2, Tayrn Ruden 1:35

800-meter run – 1, Lauren Lago 4:25.20

Softball throw – 1, Joslyn Moore 72′; 2, Alyssa Friesner 68′; 3, Tayler Bodle 67.75′; 4, Jordan Phillips 66′; 5, Bethany Vargas 63.75′; 6, Tayrn Ruden 53.50′

Standing long jump – 1, Lauren Lago 5′ 2 3/4“; 2, Alyssa Friesner 4′ 10 1/4”

Girls 13-14

100-meter dash – 1, Maria Hansgaard 16.63

200-meter dash – 1, Morgan Kahler 32.95; 2, Maria Hansgaard 36.61; 3, Sabreanna Olson 49.49

800-meter run – 1, Morgan Kahler 3:07.02

Softball throw – 1, Maria Hansgaard 76′; 2, Sabreanna Olson 56.5′

Standing long jump – 1, Sabreanna Olson 4’5″