×
×
homepage logo

BREAKING NEWS

ELC?eighth grade boys track results

By Staff | May 6, 2011

The Estherville Lincoln Central Eighth Grade Boys Track Team finished third out of seven teams at a track meet at Algona on Friday, Aug. 29.

Humboldt won with 11 points followed by Algona with 93, ELC with 88.5, St. Edmond’s with 73, Webster city with 70, Bishop Garrigan with 68 and Pocahontas Area/Pomeroy-Palmer with 52.5.

ELC results are as follows:

100 M Hurdles

1) Michael McCauley 15.38

3) Jon Pouykham 16.18

1600 M Run

1) Rod Fuller 5:15.66

200 M Hurdle

1) Jon Pouykham 29.81

High Jump

6-T) Michael McCauley 5’0

Long Jump

3) Zain Dostal 15’7 “

6) Justin Heinrichs 14’11”

Shot Put

2) Trevor Curry 42’5″

4) Chase Bonner 38’11”

Shuttle Hurdle Relay

1) Justin Heinrichs, Avery Hansen, Michael McCauley, Jon Pouykham 1:06.65

Distance Medley

1) Carsten Bosch, Zain Dostal, Justin Heinrichs, Rid Fuller 4:13.95

4×200 Meter Relay

6) Chase Bonner, Zach Roach, Tyler Lowe, Joel McCoy 2:18.52

Sprint Medley Relay

4) Zach Humble, Noah Diekmann, Zain Dostal, Carsten Bosch !:57.48

800 Meter Run

2) Rod Fuller 2:19.00

4×400 Meter Relay

2) Zain Dostal, Michael McCauley, Carsten Bosch, Justin Heinrichs 4:06.12

Monday’s results

On Monday, ELC eighth graders took on Spencer in a dual meet. ELC results are as follows:

Shuttle Hurdles Relay: 1) Michael McCauley, Avery Hansen, Justin Heinrichs, Jon Pouykham (1:06.74)

100 Meter Dash: 2) Tyler Lowe (14.72) 3) Noah Diekmann (15.10)

1600 Meter Medley: 1) Carsten Bosch, Zain Dostal, Justin Heinrichs, Rod Fuller (4:38.20)

Shot Put: 1) Trevor Curry (40’7) 2) Chase Bonner (40’2)

400 M Dash: 3) Zach Humble (1:05.11)

High Jump 1-T) Zach Humble (5′)

Long Jump 1) Zain Dostal (17’1) 3) Justin Heinrichs (15’9)

1600 M Run: 1) Rod Fuller (5:05.07)

100 M Hurdles: 1) Michael McCauley (15.72) 2) Jon Pouykham (16.35)

200 M Dash: 3) Zach Humble (38.80)

800 M Medley: 1) Noah Diekmann, Zach Roach, Zain Dostal, Carsten Bosch (2:00.00)

Discus: 1) Trevor Curry (97′) 3) Chase Bonner (75’6)

200 M Hurdles: 1) Jon Pouykham (28.89) 2) Avery Hansen (31.47)

800 M Run 1) Rod Fuller (2:28.27)

4×400 Meter Relay 1) Zain Dostal, Michael McCauley, Carsten Bosch, Justin Heinrichs (4:09.62)